- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców - Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach
Zatrudnianie niepełnosprawnych
Zatrudnianie cudzoziemców
Sławomir Urban
Опубликовано 28.04.14 - Modified 1 Год ago.
Informacje szczegółowe urzędu
Filmiki informacyjne Zielonej Linii nt. zatrudniania cudzoziemców, skierowane do pracodawców.
Adam Michalski
Опубликовано 09.08.18 - Modified 6 Лет ago.
Zatrudnianie cudzoziemców
Wojciech Fricz
Опубликовано 18.01.18 - Modified 4 дня(дней) ago.
Powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jest tzw. procedurą uproszczona, która to pozwala na podjęcie pracy obywatelowi jednego z 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy na terytorium RP. Oświadczenie w nowej procedurze wydawane jest do 24 miesięcy, w zakresie działalności, w jakim nie jest wydawane zezwolenie na pracę sezonową.
Procedura
- Pracodawca składa oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce stałego pobytu (siedziba dotyczy osoby prawnej (działalność wpisana w KRS), a miejsce pobytu osoby fizycznej (działalność wpisana w CEiDG lub osoby nieprowadzące działalności gospodarczej).
- W oświadczeniu pracodawca określa rodzaj i miejsce wykonywanej pracy, proponowane wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz jeden okres w jakim zamierza powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi nieprzekraczający 24 miesięcy i nie rozpoczynający się później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia do PUP.
- Do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi należy dołączyć:
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1-6 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tzw. oświadczenie o niekaralności pracodawcy) UWAGA: Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie właściciel (członek zarządu) podmiotu powierzającego wykonywanie pracy
- Kopię pierwszej strony z paszportu cudzoziemca (lub innego dokumentu podróży) oraz jeśli posiada kartę pobytu cudzoziemca.
- Ważny dowód osobisty (lub inny ważny dokument podróży) oraz oświadczenie potwierdzające miejsce stałego pobytu – w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna (w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)
- Dowód wpłaty, o której mowa w art. 90a ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – 100 zł
- Wydruk z KRS, CEiDG, GUS lub zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
- Kopię pełnomocnictwa, w przypadku jeśli w imieniu właściciela podmiotu wniosek zostanie złożony przez osobę przez niego upoważnioną (ORYGINAŁ PEŁNOMOCNICTWA NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ W SIEDZIBIE PUP: w przypadku wniosków papierowych, wraz z pierwszym wnioskiem, natomiast w przypadku oświadczeń elektronicznych w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku elektronicznie).
- Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi ma obowiązek zgłaszania podjęcia lub niepodjęcia oraz zakończenia pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia:
- W przypadku niepodjęcia pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od planowanego rozpoczęcia pracy należy zgłosić niepodjęcie pracy na odpowiednim druku
- w przypadku podjęcia pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni należy zgłosić podjęcie pracy na odpowiednim druku
- w przypadku zakończenia pracy przez cudzoziemca należy zgłosić zakończenie pracy na odpowiednim druku najlepiej tego samego dnia.
- Powiatowy Urząd Pracy informuje również, że jeśli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnia obowiązków wymienionych w ustawie tj. m.in. opłacanie składek ZUS, uiszczaniem podatków, zawiadamiania o podjęciu, niepodjęciu i zakończeniu pracy przez cudzoziemców, starosta może wydać decyzję o odmowie wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
- Termin rozpatrzenia złożonego oświadczenia to 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku w sprawach nie wymagających postępowania wyjaśniającego. Prosimy o uwzględnienie ww. terminu przed planowanym złożeniem oświadczenia. W postępowaniach wyjaśniających, rozpatrywanie wniosku może przedłużyć się do 30 dni.
praca.gov.pl -> zatrudnianie cudzoziemców -> oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi -> oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (PSZ-OPWP) (dla agencji PSZ-OPWPA -> wybrać PUP w Szamotułach, wypełnić formularz, uzupełnić pozostałe załączniki (oświadczenie i oświadczenie o niekaralności w formie formularza UWAGA: jeśli oświadczenie elektroniczne podpisane jest przez pełnomocnika, to oświadczenie o niekaralności należy załączyć w formie skanu z podpisem osoby upoważnionej – właściciela podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi), podpisać i wysłać.
ZEZWOLENIE NA PRACE SEZONOWĄ
Jako pracę sezonową rozumie się pracę wykonywaną przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, dotyczy ona w głównej mierze sektorów: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka. Rozporządzenie wykonawcze Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które szczegółowo określa rodzaje podklas działalności w przypadku których należy składać wnioski o zezwolenia na pracę sezonową.
Procedura
- Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce stałego pobytu (siedziba dotyczy osoby prawnej (działalność wpisana w KRS), a miejsce pobytu osoby fizycznej (działalność wpisana w CEiDG lub osoby nie prowadzące działalności gospodarczej).
- We wniosku pracodawca określa rodzaj i miejsce wykonywanej pracy, proponowane wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy, wymiar przewidywanego płatnego urlopu oraz okres ważności zezwolenia.
Okres ważności zezwolenia nie może przekraczać 270 dni w roku kalendarzowym. Dodatkowo starosta może dokonać wpisu do ewidencji wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową na 3 kolejne lata na okresy nie dłuższe niż 9 miesięcy w ciągu każdego roku kalendarzowego, o ile w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku podmiot ten co najmniej raz powierzył wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową (dotyczy jedynie obywateli: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy). - Do wniosku należy dołączyć:
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3-7 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tzw. oświadczenie o niekaralności pracodawcy) UWAGA: Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie właściciel (członek zarządu) podmiotu powierzającego wykonywanie pracy
- Kopię paszportu cudzoziemca (lub innego dokumentu podróży) oraz jeśli posiada kartę pobytu cudzoziemca.
Kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca oraz oświadczenie o pustych stronach z paszportu w przypadku cudzoziemca krajowego.
Kopię pierwszej strony dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca w przypadku jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. - Ważny dowód osobisty (lub inny ważny dokument podróży) oraz oświadczenie potwierdzające miejsce stałego pobytu – w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna (w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)
- Dowód wpłaty, o której mowa w art. 90a ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – 30 zł
- Wydruk z KRS, CEiDG, GUS lub Zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
- Kopię pełnomocnictwa, w przypadku jeśli w imieniu właściciela podmiotu wniosek zostanie złożony przez osobę przez niego upoważnioną (ORYGINAŁ PEŁNOMOCNICTWA NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ W SIEDZIBIE PUP: w przypadku wniosków papierowych, wraz z pierwszym wnioskiem, natomiast w przypadku oświadczeń elektronicznych w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku elektronicznie).
- Umowę sporządzoną przez pracodawcę użytkownika, potwierdzającą uzgadniania w zakresie skierowania cudzoziemca przez agencję pracy tymczasowej – w przypadku jeśli wniosek zostanie złożony przez agencję pracy.
- Informację Starosty, wydaną nie wcześniej niż 180 dni przed dniem złożenia wniosku, a w przypadkach uzasadnionych przez starostę – 90 dni przed złożeniem wniosku (informację starosty należy przedłożyć jeżeli zezwolenie typu S dotyczy obywatela innego kraju niż Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja lub Ukraina).
- Dokumenty potwierdzające powierzanie wykonywanie pracy sezonowej cudzoziemcowi przynajmniej jeden raz w przeciągu 5 ostatnich lat - w przypadku gdy wnioskodawca występuje o wpisanie wniosku do ewidencji na więcej niż jeden rok kalendarzowy.
- W przypadku cudzoziemca, dla którego zostało wydane zaświadczenie o wpisaniu wniosku do ewidencji wniosków na pracę sezonową (i nie zostało ono umorzone) należy zgłosić przyjazd cudzoziemca na odpowiednim oświadczeniu. Do oświadczenia należy dołączyć kopie całego paszportu cudzoziemca, łącznie z pustymi stronami lub kopię wypełnionych stron z paszportu oraz oświadczenie o pustych stronach z paszportu.
- W momencie zakończenia cudzoziemca należy to zgłosić niezwłocznie, poprzez pismo do urzędu na portalu praca.gov.pl lub w formie papierowej w siedzibie urzędu. Nie powinno to jednak nastąpić po okresie ważności zezwolenia.
- Powiatowy Urząd Pracy informuje również, że jeśli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie będzie dopełniać obowiązków wymienionych w ustawie tj. m.in. opłacanie składek ZUS, KRUS, uiszczaniem podatków, starosta może wydać decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca lub pracy cudzoziemcowi do ewidencji wniosków na pracę sezonową.
- Termin rozpatrzenia złożonego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową to 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku w sprawach nie wymagających postępowania wyjaśniającego. Prosimy o uwzględnienie ww. terminu przed planowanym złożeniem oświadczenia. W postępowaniach wyjaśniających, rozpatrywanie wniosku może przedłużyć się do 30 dni.
praca.gov.pl -> zatrudnianie cudzoziemców -> Zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca -> Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (PSZ-WZPS) (dla agencji PSZ-WZPSA)-> wybrać PUP w Szamotułach, wypełnić formularz, uzupełnić pozostałe załączniki (wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową i oświadczenie o niekaralności w formie formularza UWAGA: jeśli oświadczenie elektroniczne podpisane jest przez pełnomocnika, to oświadczenie o niekaralności należy załączyć w formie skanu z podpisem osoby upoważnionej – właściciela podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi), podpisać i wysłać.
W przypadku gdy wydane zostało zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji wniosków na pracę sezonową i pracodawca chce zgłosić przyjazd cudzoziemca:
praca.gov.pl -> zatrudnianie cudzoziemców -> Zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca -> Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej (PSZ-OZPS)-> wybrać PUP w Szamotułach, wypełnić formularz, uzupełnić pozostałe załączniki (wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową i oświadczenie o niekaralności w formie formularza UWAGA: jeśli oświadczenie elektroniczne podpisane jest przez pełnomocnika, to oświadczenie o niekaralności należy załączyć w formie skanu z podpisem osoby upoważnionej – właściciela podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi), podpisać i wysłać.
-
Załączniki
-
Wniosek o wydanie Informacji Starosty
Wniosek o wydanie Informacji Starosty.doc 30 KB
-
(5)Pełnomocnictwo 2025
(5)Pełnomocnictwo 2025.docx 18 KB
-
Wydruk z KRS CEIDG lub GUS w zależności od rodzaju działalności1
Wydruk z KRS CEIDG lub GUS w zależności od rodzaju działalności1.docx 8 KB
Menu Display
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- Niskie Podatki
-
Tarcza antykryzysowa COVID-19
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw (PKD 56.30.Z, 93.29.A lub 93.29.Z)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw - Sklepiki szkolne (15zze4a)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (rozp. rozdz. 3)
- Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy (art.15zzd)
- Pożyczka dla organizacji pozarządowych (art.15zzda)
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art.15zzc)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art.15zze)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej (art.15zze2)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (art.15zze4)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP - sklepiki szkolne (art.15gga1)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP (art.15g)
- Rozliczenie z otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP (art.15g)
- Dofinansowanie ze środków FGŚP do wynagrodzeń pracowników zabytków lub infrastruktury z nim związanej (art.15ga)
- Świadczenia ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP na podstawie art.15gg
- Dane kontaktowe do pracowników PUP i WUP udzielających informacji o wsparciu
- Pomoc w poszukiwaniu kandydatów do pracy
- Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy
-
Wsparcie tworzenia miejsc pracy
- Pomoc oferowana przez Doradcę Klienta
- Prace interwencyjne
- Roboty publiczne
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy
- Jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
- Świadczenie aktywizacyjne
- Bon zatrudnieniowy
- Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+
- Grant na telepracę
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby powyżej 50 roku życia
- Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia
- Prace społecznie użyteczne
- Zwrot części albo całości kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne
- Obowiązki pracodawcy
-
Zatrudnianie niepełnosprawnych
- Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
- Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
- Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
- Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
-
Zatrudnianie cudzoziemców
- Zatrudnianie obywateli państw UE/EOG i Szwajcarii – unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Zmiany do ustawy
- Ważne kontakty i linki
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy