W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Strona główna - Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach
XV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy ponownie w lokalnym kalendarzu wydarzeń
Po pięcioletniej przerwie do kalendarza wydarzeń społeczno-gospodarczych powiatu szamotulskiego powróciły Powiatowe Targi Edukacji i Pracy – wydarzenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli instytucji edukacyjnych oraz pracodawców. Tegoroczna edycja przerosła oczekiwania organizatorów – liczba zgłoszeń wystawców, zwiedzających i ofert pracy znacząco przekroczyła pierwotne założenia.
Dlaczego zainteresowanie wydarzeniem jest tak duże?
Wysokie zainteresowanie uczestnictwem w targach wynika z aktualnych potrzeb rynku pracy oraz oczekiwań osób poszukujących edukacyjnych i zawodowych ścieżek rozwoju. Można wskazać szereg czynników, które zadecydowały o frekwencji, zarówno ze strony osób indywidualnych (uczniów, studentów, osób bezrobotnych), jak i instytucji (pracodawców, szkół, uczelni, służb zatrudnienia):
1. Poszukiwanie stabilności i bezpieczeństwa zawodowego
W czasach dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych wiele osób szuka trwałych i przewidywalnych ścieżek kariery. Targi umożliwiły dostęp do informacji i ofert, które stanowią solidne podstawy do budowania przyszłości zawodowej.
2. Bezpośredni kontakt z pracodawcami i instytucjami edukacyjnymi
Uczestnicy mieli okazję do rozmów z przedstawicielami firm i szkół, zadawania pytań, a także porównania ofert edukacyjnych i zatrudnieniowych. Tego rodzaju bezpośredni kontakt to wartość nie do przecenienia w dobie cyfrowej komunikacji.
3. Dostęp do praktycznych form wsparcia
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać z:
aktualnych ofert pracy i możliwości wstępnej rekrutacji,
konsultacji z doradcami zawodowymi,
prelekcji przedstawicieli firm i instytucji doradczych,
testów predyspozycji zawodowych,
informacji o kursach, szkoleniach i projektach aktywizacyjnych.
Dla wielu była to szansa na rozpoczęcie lub zmianę ścieżki zawodowej.
4. Odpowiedź na zmiany rynkowe i technologiczne
Wydarzenie stanowiło odpowiedź na wyzwania wynikające z:
rozwoju cyfryzacji i automatyzacji procesów,
wzrostu znaczenia kompetencji językowych i cyfrowych,
nowych modeli zatrudnienia (freelancing, praca hybrydowa),
zwiększonej mobilności zawodowej.
5. Otwartość rynku pracy i integracja obywateli Ukrainy
W kontekście napływu obywateli Ukrainy na polski rynek pracy, organizatorzy zapewnili możliwość skorzystania z usług tłumacza języka ukraińskiego. Ułatwiło to komunikację i udział w wydarzeniu osobom pochodzenia ukraińskiego.
6. Wzrost świadomości znaczenia kształcenia ustawicznego
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą szkół policealnych, uczelni wyższych i kursów zdalnych, co odpowiada na rosnącą potrzebę ciągłego doskonalenia kompetencji zawodowych – niezależnie od wieku czy dotychczasowego doświadczenia.
Rynek pracy w obliczu globalnych zmian
Ostatnie lata znacząco wpłynęły na funkcjonowanie rynku pracy. Pandemia COVID-19 przyspieszyła procesy cyfryzacji, zwiększyła udział pracy zdalnej i hybrydowej, a także uwypukliła znaczenie elastyczności zawodowej. Z kolei wybuch wojny w Ukrainie miał istotny wpływ na sytuację gospodarczą – wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w branżach takich jak logistyka, budownictwo, IT i usługi, a jednocześnie rozwinięto programy wsparcia dla zatrudniania obywateli Ukrainy.
Targi stanowiły doskonałą okazję do zapoznania się z nowymi realiami oraz zdobycia wiedzy o kompetencjach, które są dziś szczególnie cenione na rynku pracy. To także moment, w którym młodzi ludzie mogli dokonać świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych, korzystając z doradztwa ekspertów i specjalistów branżowych.
Uroczyste otwarcie i znamienici goście
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Wicestarosta Szamotulski Przemysław Nowak, radni powiatowi i gminni, burmistrzowie i wójtowie, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gmin, a także przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia z powiatów międzychodzkiego i obornickiego.
Organizatorzy i patronat honorowy
Organizatorem targów był Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach oraz Zespół Szkół Nr 3 w Szamotułach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Starosta Szamotulska Beata Hanyżak.
Powiatowy Urząd w Szamotułach informuje, że nabór uczestników do udziału w oferowanych formach wsparcia w projekcie "Aktywizacja osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie szamotulskim (V)" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego WRPO 2014-2020, został ZAKOŃCZONY. Powiatowy Urząd...
Powiatowy Urząd w Szamotułach informuje, że nabór uczestników do udziału w oferowanych formach wsparcia w projekcie "Aktywizacja osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie szamotulskim (V)" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego WRPO 2014-2020, został ZAKOŃCZONY. Powiatowy Urząd...